Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Tutaj zdobędziesz wiedzę, odniesiesz sukces, poznasz przyjaciół

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Huberta Wagnera w Będzinie

                                                                                                                                                                                                               

W odpowiedzi na apel  Ministra Edukacji Narodowej, Pana Dariusza Piontkowskieko nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego pt. ,, Szkoła pamięta ,, polegającego ta zorganizowaniu w dniu 25 pażdziernika imprezy patriotycznej, szerzącej wśród młodzieży umiłowanie Ojczyzny i postawę szacunku dla własnej historii i narodowych bohaterów.
Jako że nasza szkoła jest zaprzyjażniona ze Światowym Związkiem Byłych Więżniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych zaprosiliśmy do  kościoła parafialnego naszą przyjaciółkę, Panią Barbarę Kruczkowską, której przyszło najpiękniejsze lata dzieciństwa spędzić w obozie koncentracyjnym dla dzieci w Potulicach i to tylko dlatego, że Jej ojciec działał w antyhitlerowskim ruchu oporu. Nasz szanowny gość z wielką ekspresją i przejęciem opowiedział o swych strasznych, wojennych przeżyciach budząc w słuchaczach głęboką trwogę i podziw dla ofiar niemieckiego totalitaryzmu. Po prelekcji Pan Sebastian Zalewski wraz z pięciorgiem uczniów z klasy VIII b i Panią Alicją Jurczyk, działaczem niepodległościowym w latach II Wojny Światowej, udali się na cmentarz komunalny, by na grobie państwa Ścibichów, byłych żołnierzy Armii Krajowej, zapalili znicze.Panie Ministrze, nasza szkoła naprawdę pamięta....


 Dnia 13 września 2019 r. Pan Sebastian Zalewski wraz z grupą uczniów z klasy VIII b złożyli wizytę już dobrze nam znanej Pani Alicji Jurczyk, byłemu żołnierzowi Armii Krajowej. Okazją do tej jakże sympatycznej wizyty była chęć okazania szacunku naszej bohaterce, poprzez wręczenie Jej w imieniu Klubu Historycznego im. Armii Krajowej działającego w naszej szkole srebrnego sygnetu z naniesionym, szczerozłotym symbolem Polski Walczącej. Po zakończeniu wizyty domowej wraz z Panią Alicją udaliśmy się na pobliski cmentarz i zapaliliśmy znicze na grobie państwa Ścibichów, którzy w szeregach AK walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Mimo iż było to 13 w piątek, o żadnym pechu nie może być mowy....

                                                                                                                     

zdj zdj

W piękny piątkowy poranek 7 czerwca 2019 roku nasza szkoła miała zaszczyt gościć niezwykłą osobę.
Otóż odwiedziła nas sama Ewa Burak, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, i uczniom klas ósmych i trzecich gimnazjum opowiedziała o zbrodni katyńskiej widzianej oczami małego dziecka. Historia o tym, jak ojciec Pani Ewy, por. Szymon Bojanowski oddał życie za Polskę i wraz z towarzyszami niedoli spoczywa w katyńskim lesie, zrobiła ogromne wrażenie na słuchaczach i z całą pewnością na długo pozostanie w ich pamięci, budując postawy patriotyczne i poczucia tak dumy narodowej, jak i odpowiedzialności za swój kraj.
Warto nadmienić, iż cała uroczystość miała miejsce w naszym parafialnym kościele, tzn. w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Atmosfera miejsca i wystrój sal pięknie komponowały się z tematyką prelekcji, jak i doniosłością chwili.
Pomordowani w Katyniu, Charkowie i Ostaszkowie - CZEŚĆ WAM I CHWAŁA NA WIEKI.

22 V 2018 r. skromne progi naszej szkoły przekroczył absolutnie wyjątkowy gość. Otóż odwiedziła nas Pani Antonina Błońska, więzień KL Auschwitz - Birkenau, numer obozowy 31 294 i podzieliła się z nami swymi niewiarygodnymi wspomnieniami. Na naszych słuchaczach relacje naocznego świadka zrobiły kolosalne wrażenie i pozwoliły w niewielki chociaż stopniu uświadomić sobie, jakie piekło przeżyli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych. To niesamowite, że "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Pani Antonino, wszystkiego najlepszego!

zdj zdj zdj zdj zdj zdj

Jako że w naszej szkole żywy jest kult żołnierzy wyklętych, a uczniowie wciąż są rządni patriotycznych przeżyć, 26 IV 2018 r. w naszej szkole zorganizowano wykład o działalności Armii Krajowej na terenie Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego. Prelegentem był Pan Wojciech Kempa, wybitny znawca zagadnienia. Po wykładzie pytaniom zainteresowanych uczniów nie było końca. Szkoda tylko, że byliśmy ograniczeni czasowo...

zdj zdj

W kościele pw Trójcy Świętej w Będzinie 1 III 2018 r. została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji Dnia Niepodległości. Po uroczystej liturgii nastąpił przemarsz pod pomnik Bohaterów Walk o Wolność, przed którym miejscy oficjele i parlamentarzyści składali wieńce. Na tak wspaniałej uroczystości nie mogło zabraknąć uczniów z naszej szkoły, szczerze pragnących oddać hołd ludziom, którzy wywalczyli nam wolność, a których dłużnikami będziemy do końca życia.

zdj zdj zdj zdj

zdj 24 października w parafialnym kościele pw Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej , Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej została odprawiona msza patriotyczna w intencji Polaków, którzy w czasach stalinowskiego terroru byli zsyłani na Syberię, do największego więzienia bez krat. Kazanie podczas homilii wygłosił ks. proboszcz Zygmunt Skipirzepa. Po mszy wykład o historii Polski dla uczniów klas szóstych zaprezentował sybirak, pułkownik Stanisław Kierwo. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy pod Krzyżem Katyńskim.

zdj zdj zdj

Copyright © 2020 SP 13 Będzin Admin iwoszu@wp.pl Rights Reserved.