Uczniowie, zainspirowani ubiegłorocznym sukcesem w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „Historionauci”, biorą udział w nowej edycji związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W tym roku eksponat muzealny ma pochodzić z okresu międzywojennego. Zainteresowani projektem uczniowie z klas VI c, VII a i VII b spotkali się z historykiem Muzeum Zagłębia w Będzinie, by obejrzeć eksponaty, których historia ma wiele znaków zapytania. Przede wszystkich zainteresowali się proporczykiem prawdopodobnie z lat 1935-1936, sztandarem z napisem „Przez morze do Polski” oraz okolicznościowymi odznakami 23 Pułku Artylerii Lekkiej z Będzina datowanymi na 1931 r. Niezapomnianym przeżyciem dla młodych odkrywców była możliwość dotknięcia przedmiotów, które kryją w sobie niewyjaśnione historie.

Spacer na skwer przy ul. Modrzejowskiej miał na celu zapoznanie uczniów z likwidacją przez Niemców w 1943 będzińskiego getta. Znajdujący się tam zegar słoneczny w kształcie tory to symboliczny pomnik, który jest pamiątką po tym tragicznym wydarzeniu. Stanowi też wyraz szacunku dla osób narodowości żydowskiej, współtworzącej przez wieki dzieje Będzina. Dzięki tej wycieczce uczniowie poszerzyli swoją wiedzę związaną z II wojną światową.

Śladów przeszłości związanych z będzińskimi Żydami jest w mieście dużo. By zapoznać uczniów z ich dziejami związanymi z II wojną światową, koordynatorki projektu „Niepodległa” zorganizowały wycieczkę do bożnicy „Mizrachi”. Przewodnik Muzeum Zagłębia w Będzinie w bardzo przystępny sposób przybliżyła dzieciom dzieje i kulturę narodu żydowskiego, związanego z naszym miastem od XIII wieku.

Wśród zaplanowanych w tym roku zadań w projekcie „Niepodległa” dotyczących 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej była wycieczka do „Będzińskich podziemi”. Ten niedokończony niemiecki schron uczniowie zwiedzili w październiku. Przechodząc trasą „Tropiciele historii podziemi będzińskich”, zapoznali się z dziejami miasta w okresie II wojny światowej. Dowiedzieli się, jak wyglądała praca więźniów budujących schron oraz zobaczyli wyryte na ścianach przez przebywających tam kiedyś ludzi, daty. Wycieczka była dla uczniów niezapomnianą lekcją historii.

By upamiętnić wydarzenia września 1939 roku oraz 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowaliśmy wystawę „Wrzesień 1939 w prasie”. Aby zachęcić uczniów do zapoznania się z artykułami publikowanymi w pierwszym miesiącu wybuchu wojny, został ogłoszony konkurs związany z informacjami zamieszczonymi w różnych gazetach znajdujących się na wystawie. Wzięło w nim udział 62 uczniów. Najlepsi otrzymali dodatkowe oceny z historii.