Jesteś tutaj: Start
Back To Top
W piątek 8 lutego tuż przed rozpoczynającymi się feriami uczniowie klas pierwszych pod opieką nauczycieli świetlicy zaprosili uczniów naszej szkoły na krótki apel dotyczący bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Podczas swojego występu przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zimowych zabaw na świeżym powietrzu. Mówili i śpiewali o tym jak bawić się w pobliżu ulicy, jak się ubrać i przygotować na zimowe wycieczki, czego absolutnie nie robić.
Głos zabrała również pani dyrektor, która życzyła uczniom zdrowych, pełnych wrażeń, ale przede wszystkim bezpiecznych ferii.
Środa - 6 lutego zapadnie nam na długo w pamięć.
Odbyły się wtedy w naszej szkole zajęcia poruszające bardzo ważny i niestety aktualny problem smogu. Wszystkim nam towarzyszyło tego dnia hasło przewodnie: Smog=Smoke +Fog. W ramach szkolnego dnia antysmogowego uczniowie klas I-III dowiedzieli się, co to takiego smog oraz dlaczego należy się go bać i unikać, ponadto wzięli udział w warsztatach zdobienia maseczek antysmogowych.
W III edycji konkursu inspirowanego 100 rocznicą odzyskania niepodległości dominujaca była poezja niepodległościowa.
Eliminacje konkursowe odbyły się w dniach 22 i 23 stycznia w klubie „Pod Sową” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzine. Konkurs „Twórca i jego dzieło” obejmował trzy obszary działań: teorię (wiedza o życiu i twórczości wybranych poetów oraz znajomość wskazanych wierszy), kreację w formie teatru ilustracji (Kamishibai i internetowy mem) oraz prezentacji wiersza w formie recytacji lub w przypadku starszej młodzieży napisania opowiadania.
W kategorii wiekowej klas IV-VI szkół podstawowych otrzymaliśmy wyróżnienie, a w kategorii wiekowej młodzieży z klas VII – VIII szkół podstawowych i III klasy gimnazjum – trzecie miejsce. Laureaci nagród oraz wyróżnień otrzymali nagrody książkowe.
Wszystkim uczniom i ich opiekunom – gratulujemy!
Uczniowie klas I-III nauczania początkowego oraz młodzież klas IV-VIII i III klasy gimnazjalne zaangażowali się w niesieniu pomocy bezdomnym zwierzętom, w drugiej edycji akcji pod hasłem ”Zbiórka dla Burka”.
Celem akcji było kształtowanie empatycznej postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce żywności oraz poprawa standardu życia zwierząt w schronisku.
W ramach realizacji projektu „Nie tylko teatr” w I semestrze uczniowie poznali na deskach Teatru Nowego w Zabrzu trzy adaptacje lektur szkolnych. Po „Zemście” i „Opowieści wigilijnej” klasy VII a i VIII a w styczniu obejrzały spektakl „Oskar i pani Róża”. Odpowiedzialny za reżyserię Marek Pasieczny przygotował inscenizację z myślą o młodym widzu. Uczniowie pierwszy raz mieli okazję zobaczyć spektakl oparty na symbolice i prostocie, w którym występowało tylko dwóch aktorów. Publiczność siedziała po dwóch stronach sceny, na której było tylko szpitalne łóżko i szafka nocna.
We wrześniu zebraliśmy przybory szkolne i wykonaliśmy 50 wyprawek w plecakach z Caritasu.
W październiku wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Kromka chleba dla sąsiada”, w Biedronce zebraliśmy żywność dla osób potrzebujących z Syberki.
W listopadzie tradycyjnie zapaliliśmy znicze pod Krzyżem Katyńskim oddając hołd Bohaterom Narodu Polskiego.
Czwarty rok nauczyciele realizujący projekt „Nie tylko teatr” – A. Samsonowicz i J. Witaszczyk organizują w grudniu wyjazd do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl „Scrooge. Opowieść Wigilijna”. To już tradycja naszej szkoły. W tym roku obejrzały go klasy VI. Wspaniała scenografia połączona
z doskonałą grą aktorów oraz muzyka robią niesamowite wrażenie na widzu. Prowokują do zastanowienia się nad tym, co w życiu najważniejsze. Spektakl jest też doskonałą okazją do rozmowy na temat obowiązkowej lektury.
Uczennice z klasy VIII a – Maja Biskupska i Matylda Maciejewska, pod opieką nauczycieli: Anny Samsonowicz
i Barbary Żółkiewicz, w ramach projektu HISTORIA: POSZUKAJ realizowały program Centrum Edukacji Obywatelskiej „Historionauci”. Zadanie dotyczyło szukania śladów przeszłości związanych z odzyskaniem niepodległości w Muzeum Zagłębia w Będzinie i ożywienie eksponatu poprzez opowiedzenie jego losów. Uczennice, wspomagane przez historyka muzeum, wybrały frak mundurowy Gustawa Wolskiego, oficera 3 Pułku Piechoty Liniowej Królestwa Polskiego z lat 1815 – 1831. Pracę Mai i Matyldy można przeczytać na stronie programu „Historionauci” oraz w szkolnej gazetce „WagnerPress II”.
Kacper Szkop – redaktor szkolnej internetowej gazetki „WagnerPress II” zajął III miejsce
w ogólnopolskim konkursie „Junior Media” na zrobienie własnej strony internetowej. Pracę na temat niecodziennych i rzadko spotykanych zwierząt w naszym kraju wykonał na za pomocą strony Wordpress.com. oraz jej narzędzi.
Gratulujemy, życząc następnych sukcesów na niwie dziennikarstwa.
5 grudnia uczniowie z klasy 1a, 1b i 1d wraz z rodzicami uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez wychowawców świetlicy. Podczas spotkania wspólnie wykonywali świąteczne kartki. Licznie przybyli rodzice mieli naprawdę świetne pomysły, dzięki czemu powstało 140 przepięknych i niepowtarzalnych kartek.
Najważniejszy, poza integracją i wspólnie spędzonym czasem był cel spotkania. Wszystkie kartki zostały przekazane dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza i zapewne umilą im ten trudny czas.
Zapraszamy uczniów naszej szkoły do zbiórki żywności dla zwierząt w schronisku.
Druga edycja akcji pt. „Zbiórka dla Burka’’ już ruszyła dnia 03.12.18 i będzie trwać do 21.12.18. Wyróżniający się uczniowie, przekażą zgromadzony prowiant do wybranego schroniska pod opieką nauczycieli. Przejazd finansuje nasz sponsor FIRMA "BANIMEX".
I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!!!
Nasza szkoła włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej” organizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
W piątek, 9 listopada o godzinie 11.11 wszyscy zaśpiewali cztery zwrotki narodowego hymnu.
W akcji „Rekord dla Niepodległej” wzięło udział blisko 5 mln uczniów i prawie 480 tys. nauczycieli. Przygotowując się do tej akcji, uczniowie wszystkich klas na zajęciach z wychowawcami wykonali małe biało – czerwone flagi. Gdy ucichły słowa „Mazurka Dąbrowskiego”, na chwilę sala gimnastyczna zamieniła się w las narodowych barw.
Znowu rozpoczęliśmy spotkania z teatrem w ramach projektu „Nie tylko teatr”, który w naszej szkole jest realizowany od kilku lat. Jak każdego roku nauczyciele wybierają przede wszystkim spektakle będące adaptacją utworów znajdujących się w kanonie lektur szkolnych. Pierwszą sztuką, którą obejrzeli uczniowie klas 8a i 8b na scenie Teatru Nowego w Zabrzu, była „Zemsta” w reżyserii Z. Stryja.
Z okazji 100 –lecia niepodległości Polski, w listopadzie, odbył się koncert „Tobie niepodległa Polsko”, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich klas. Rozpoczęły go „Smerfy” z zerówki – polonezem. Uczniowie z nauczania zintegrowanego śpiewali piosenki patriotyczne, a szkolny chór legionowe. Były też współczesne tańce zaprezentowane przez dwie pary z klas VI. W rolach konferansjerów wystąpili uczniowie z klas IV, V, VI i VIII.
Koncert był tak wzruszający, że pojawiły się nawet łzy.
Tegoroczny festiwal Patriota i Patriotka XXI wieku przebiegał pod hasłem „Bohater i tolerancja”. Te dwa słowa stały się naszym przewodnikiem w realizacji działań. Rok 2018 został ogłoszony rokiem Ireny Sendlerowej. Poznanie tej postaci przybliżyła najnowsza książka pt. „Listy w butelce”. Dzięki niej uczniowie klas IV i V zobaczyły „zwyczajną bohaterkę”, kobietę, która ratowała ludzkie życia.
W czerwcu Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość” ogłosiło konkurs na organizację obchodów związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Do konkursu zgłoszono prawie 2500 wniosków z polskich szkół. Wśród 275 laureatów jest Szkoła Podstawowa nr 13.
W najbliższym czasie w naszej szkole odbedzie się diagnoza społeczna realizowana przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu przy współpracy z samorządami terytorialnymi.
Do badań ankietowych przystąpią uczniowie w dwóch grupach wiekowych (klasy 5 i 6 oraz 7 i 8)
Podczas anonimowej ankiety badane będą wszystkie obszary życia młodzieży (m. in. uczestnictwo w kulturze, postawy wobec tradycji, aktywność społeczna).
Wszyscy rodzice proszeni są o wyrażenie zgody na udział swoich dzieci w badaniu ankietowym poprzez podpisanie zgód przygotowanych przez nauczycieli informatyki odpowiedzialnych za przeprowadzenie ankiety.
18 października uczniowie klas Va i Vc pojechali na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Zwiedzili tam Zabytkową Kopalnię Srebra – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie dowiedzieli się wiele o historii kopalnictwa.
15 października w naszej szkole miały miejsce uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto wszystkich pracowników oświaty zostało uświetnione akademią przygotowaną przez uczniów. Wcielili się oni w role nauczycieli, prezentując w humorystyczny sposób ich różne typy. Pojawili się więc na scenie: nauczycielka Damulka, Milusińska, Surowa Belferka, Niedosłysząca Emerytka oraz Wyluzowany Wuefista. Uczniowie złożyli na koniec życzenia i podziękowania nauczycielom, a także wręczyli symboliczne upominki – czerwone długopisy.
15 października w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana odbyła sie uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To wyjątkowe święto nie tylko nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, ale także społeczności uczniowskiej. Uroczystość uświetnił występ będzińskich uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 9, a także koncert lidera zespołu Feel – Piotra Kupichy.
Wyróżniającym się uczniom i studentom zostały wręczone stypendia Miasta Będzina za osiągnięcia w roku szkolnym i akademickim 2017/2018. Z naszej szkoły listy gratulacyjne otrzymali: Kinga Ledwoń, Zuzanna Piesik, Aleksandra Rytwińska, Jakub Janus, Jakub Szaleniec. Gratulujemy sukcesów!
Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. W dniu 11 października 2018r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W tym roku tę najważniejszą chwilę przeżyło 76 uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 13 im. H. Wagnera w Będzinie.
W październiku nasza szkoła wzięła udział w programie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który organizowała sieć sklepów Biedronka, a którego celem było budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas I-III. W każdej klasie odbyła się godzina czytelnicza, w czasie której Pani higienistka i Panie z biblioteki poprzez głośne czytanie zapoznały uczniów z przygodami Gangu Słodziaków.
Pod takim tytułem 4 października br. w PMDK-u w Będzinie odbył się I etap Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznych. Z naszej szkoły 28 - osobowy zespół wokalny złożony z uczniów klas 4- 7 zaśpiewał 3 pieśni : ,,Przybyli ułani", ,,Piechotę" i „Pierwszą Brygadę”. Festiwal został zorganizowany z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a honorowy patronat nad nim objęli m.in. Prezydent Miasta Katowice i Śląski Kurator Oświaty.
5 października w Szkole Podstawowej nr 13 w Będzinie odbyła się uroczystość zakończenia sportowego roku szkolnego 2017/2018 w naszym mieście. Szkolny Związek Sportowy jak co roku prowadził punktację na Najlepszą Usportowioną Szkołę w Będzinie. Podsumowano rozgrywki sportowe, w których brały udział szkoły z Będzina na szczeblu miejskim, powiatowym, rejonowym i wojewódzkim, zgodnie z opracowanym na rok szkolny 2017/2018 kalendarzem imprez.
Dnia 2 października 2018r. uczniowie klas 2d i 3a wzięli udział w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego HUSAR w Kuźniczce Nowej. Celem wycieczki były warsztaty „Od ziarnka do bochenka”. Uczniowie poznali etapy ekologicznego wypieku chleba, mieli możliwość obcowania z eksponatami i maszynami rolniczymi służącymi do wytwarzania chleba.
Od września 2017 r. nasza szkoła realizuje unijny projekt w ramach programu POWER pt. „Droga do sukcesu poprzez edukację pozytywną”, w ramach którego grupa naszych nauczycieli skorzystała z mobilności kadry edukacyjnej na Cyprze i Florencji.
27 i 28 września uczniowie klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjum mieli okazję obejrzeć najnowszą ekranizację bestsellerowej powieści Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303”. Projekcja odbyła się w kinie Helios w Dąbrowie Górniczej. Przed filmem wysłuchano ciekawej prelekcji na ten temat, która została przygotowana przez IPN.
Z okazji Dnia Patrona, w ramach całorocznych obchodów 30 - lecia naszej szkoły ogłaszamy szkolny konkurs na oryginalną zakładkę do książki. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.
29 września na boiskach OSiR-u w Będzinie odbyły się obchody Dnia Przedszkolaka, w których wzięły udział dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych w mieście. Imprezę rozpoczął prezydent miasta Będzina Łukasz Komoniewski. Pogoda sprzyjała świetnej zabawie, która rozpoczęła się biegiem sztafetowym, w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich grup przedszkolnych.
Pod koniec września świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Ocych. Z tej okazji odbyły się różne konkursy: dla klas I-III konkurs na kartkę ze słownika obrazkowego, dla uczniów klas IV-VI konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii a dla uczniów klas VII-VIII i III gimnazjum konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzcznych. Dodatkowo całe klasy brały udział w konkursie na plakat o słynnej postaci z losowego państwa.
Uczniowie klas III a i c gimnazjum przez trzy lata uczestniczyli w projekcie „Nie tylko teatr”. W czerwcu zakończyli spotkania z krakowskimi teatrami, oglądając w Bagateli komedię „Czego nie widać”. Tradycyjnie byli również na Wawelu, w Katedrze Wawelskiej, przy pomniku psa Dżoka. Spacer bulwarami Wisły zakończyli w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha". Kolegom z klas VII, którzy zaczęli kontynuować wycieczki po magicznym mieście, pokazali również Sukiennice, Kościół Mariacki, Okno Papieskie. Jako że wyjazdy do Krakowa zawsze były intelektualne i zaskakujące, tym razem nauczyciele - A. Samsonowicz i J. Witaszczyk, zaplanowali też spotkanie z woskową historią w Polonia Wax Museum. Jak co roku wycieczkę do Krakowa uczniowie zakończyli wspólnym zdjęciem przed pomnikiem Adama Mickiewicza.
Ubiegły rok szkolny redakcja szkolnej gazetki internetowej WagnerPress II zakończyła ogólnopolskim sukcesem. Zajęła VI miejsce wśród 231 szkolnych gazetek wydawanych na ogólnopolskiej platformie Junior Media. Otrzymała certyfikat i dyplom, a wszyscy dziennikarze dostali gadżety – plecaki, piórniki i długopisy. Nagrodą był również wyjazd trojga uczniów na Letnią Szkołę do Westernowego Parku Rozrywki TWINPIGS w Żorach. Oprócz warsztatów dziennikarskich prowadzonych przez redaktora M. Kasprzyka z Dziennika Zachodniego codziennie korzystali z wielu atrakcji westernowego miasteczka.
Wrócili bardzo zadowoleni i pełni energii do dalszej pracy.
W czasie wakacji nauczyciele z naszej szkoły, w EUROPASS TEACHER ACADEMY we Florencji, uczestniczyli w europejskim szkoleniu zorganizowanym w ramach projektu POWER. Na kursie, prowadzonych przez Davide Bassano – trenera psychologii, poznali różne sposoby radzenia sobie ze stresem w szkole oraz wypaleniem zawodowym. Technika SWOT, psychologia Gestalt, taktyka drabiny, relaksacja czy panowanie nad emocjami to tylko kilka metod, które na pewno pomogą im w pracy zawodowej. Szkoleniu towarzyszyło poznanie historii, architektury i sztuki jednego z najpiękniejszych miast Włoch – Florencji. Zdobytą wiedzę również wykorzystają w pracy zawodowej. Tygodniowa wspólna wycieczka do Toskanii miała jeszcze jeden ważny aspekt – integrację zespołu, która ma również duży wpływ na efekty pracy w szkole.
3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Organizatorzy uroczystości powitali serdecznie przybyłych gości, dyrekcję szkoły, uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Spotkaniu towarzyszyły wzajemnie składane życzenia:
Chcemy Wam życzyć na początek, by nauka szła jak z płatka,
Żeby było tyle piątek, ile pszczół na polnych kwiatkach.
Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze,
Żeby w szkole było milej niż nad rzeką i nad morzem.
Długopisy, wieczne pióra niechaj piszą mądrzej, ładniej,
I niech skrzypią tak jak żuraw, kiedy błąd się gdzieś zakradnie.
Powodzenia w nowym roku szkolnym!
Już wkrótce rozlegnie się pierwszy po wakacjach szkolny dzwonek. Wszystkim Uczniom życzymy, by w nowy rok szkolny 2018/19 wkroczyli z energią i entuzjazmem, a zdobywanie wiedzy nie było męczące i nudne. Niech szkoła pomoże Wam w rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań, niech stanie się miejscem radości i wielu przyjaźni.
Najbardziej zaangażowane redakcje szkolnych gazetek biorących udział w ogólnopolskim projekcie „Junior Media” wyjadą na tygodniowe warsztaty dziennikarskie prowadzone przez profesjonalistów z jednej z największych grup medialnych w naszym kraju – Polska Press Grupy.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole odbędzie się:
dla uczniów gimnazjum oraz uczniów klas 5, 6 i 7 szkoły podstawowej o godz. 830 dla uczniów klas 1 - 4 szkoły podstawowej o godz. 10.
20 czerwca w Teatrze Dzieci Zagłębia odbyło się uroczyste podsumowanie roku szkolnego 2017/2018. Najbardziej wyróżniający się uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe Prezydenta Miasta Będzina.
Nasza szkoła może pochwalić się 11 uczniami, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, a także odnieśli sukcesy, wykazując się talentami artystycznymi.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych osiągnięć!
Miło nam poinformować, że wśród laureatów Ogólnopolskiego konkursu malarskiego pt. „Pejzaże osobliwe” znalazła się Magda Rudnik.
W ramach edukacji artystycznej od wielu lat odbywają się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach warsztaty ekspresji twórczej. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży — grup szkolnych z Katowic i okolicznych miast. W kwietniu, maju i czerwcu klasy IVD, VIA, VIC oraz VIIA zostały zaproszone do udziału w tym przedsięwzięciu.
Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uczestniczyli z sukcesem w ogólnopolskim konkursie plastycznym „ Bezdroża fantazji”. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „W świecie mitów”. Uczestnicy konkursu ilustrowali wybrany przez siebie mit w trudnej technice pasteli.
2 czerwca 2018 roku podczas obchodów Dnia Dziecka w parku na Dolnej Syberce, odbyło się podsumowanie XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Malowanie na ekranie”.
I miejsce w grupie wiekowej V-VII klasa zajęła uczennica naszej szkoły Milena Majerczyk.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W budynku Starostwa Powiatowego odbyło się podsumowanie etapu okręgowego ogólnopolskiego konkursu „Orzeł Biały – nasza duma”. Do Będzina zjechali młodzi, uzdolnieni plastycznie ludzie nie tylko z obszaru powiatu będzińskiego, ale również z Dąbrowy Górniczej czy powiatu zawierciańskiego.
W etapie okręgowym udział wzięło 180 uczniów reprezentując aż 60 szkół.
Za nami koniec pierwszej edycji największej imprezy rowerowej w Polsce Rowerowy Maj, która na terenie naszego miasta cieszyła się ogromnym powodzeniem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, zarówno dzieciom jak i nauczycielom, którzy na „dwóch lub czterech kółkach”, nie zważając na warunki pogodowe dojeżdżali do szkoły.
Zuzanna Piesik z kl. Va zakwalifikowała się do Finału XV Europejskiego Integracyjnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej "Intermuza - Sosnowiec 2018" i w sobotę - 19 maja zaśpiewała 2 piosenki na scenie sosnowieckiej "Muzy" - Sali Widowiskowo- Koncertowej. Dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury był znany autor tekstów do wielu polskich przebojów - Jacek Cygan, a gwiazdą Festiwalu - Majka Jeżowska, która dała wieczorny koncert dedykowany wszystkim występującym dzieciom. Wcześniej, 10 maja Zuzia wzięła udział w Zagłębiowskim Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki i "wyśpiewała" I nagrodę. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!
Z okazji Dnia Ziemi klasy 4-7 przygotowały plakaty pod hasłem tegorocznej edycji: „Chrońmy Ziemię przed odpadami”. Ponadto przedstawiciele klas wzięli udział w szkolnym Konkursie Ekologiczno – Przyrodniczym, który odbył się 24 kwietnia.
Zwycięską klasą w kategorii klas 4-5 okazała się 5d, natomiast w klasach 6-7 po laur zwycięstwa sięgnęła 7b. Włączyliśmy się również do akcji „Listy dla Ziemi”. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Fundacja Ekologiczna „Arka” z Bielska – Białej.
Celem akcji jest przede wszystkim edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży oraz uświadomienie wszystkim, że bardzo dużo zależy od naszych codziennych proekologicznych zachowań (segregowanie odpadów, dbałość o otoczenie, oszczędzanie wody oraz energii elektrycznej).
W konkursie na najciekawszy List dla Ziemi będzie nas reprezentować Milena Majerczyk z klasy 6a.
Słoneczna pogoda, niezapomniane widoki, klimat górski, historia życia górali w XVIII wieku – to wszystko i jeszcze więcej zobaczyli uczniowie klasy 5a, 5b i czworo uczniów z klasy 5d, którzy wyjechali na dwudniową wycieczkę do Ustronia, Wisły i Bielska – Białej. Pierwszego dnia zwiedzili Leśny Park Niespodzianek i wędrowali szlakiem na Wielki Soszów, przy okazji zdobywając jeszcze dwa szczyty Cieślar i Mały Soszów. Drugiego dnia zaplanowano zwiedzenie Muzeum Beskidzkiego, a także warsztaty i projekcję filmów animowanych w Studiu Filmów Rysunkowych. Były także dodatkowe atrakcje (np. figura Adama Małysza z czekolady).
Wycieczka wszystkim się bardzo podobała i na pewno pozostaną miłe wspomnienia.
W II semestrze bieżącego roku szkolnego klasy piąte wzięły udział w programie profilaktyki alkoholowej, który przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej oraz ich rodziców. Celami programu są: opóźnianie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgają po alkohol; zmniejszenie spożycia alkoholu wśród nastolatków, którzy już próbowali pić; ograniczanie skali problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież. Cykl zajęć składających się na Program Domowych Detektywów zakończył się Wieczorem Jasia i Małgosi, który odbył się 10.05.2018 roku. Uczniowie zaprezentowali zaproszonym rodzicom swoje prace dotyczące różnych zagadnień związanych z profilaktyką alkoholową. Wszyscy uczestnicy spotkania pogratulowali sobie nawzajem, podziękowali za współpracę i miło spędzili czas.
Z okazji Dnia Ziemi który w tym roku przypadał w niedzielę 22 kwietnia w naszej szkole dla klas gimnazjalnych dniach 23-27 kwietnia odbyły się 2 konkursy. Pierwszy z nich – konkurs pt :,, Skały i minerały” składał się z dwóch części teoretycznej (rozwiązywanie testu) i praktycznej (rozpoznawanie okazów skał i minerałów) gdzie uczestnicy z poszczególnych klas gimnazjalnych w parach rozwiązywali zadania.
25 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy II b naszego gimnazjum; Maksymilian Sojda i Piotr Kubicki wzięli udział w konkursie przyrodniczym organizowanym przez Gimnazjum nr 5 w Będzinie – Grodźcu. Drużyny z poszczególnych szkół odpowiadały na pytania z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Nasi uczniowie zdobyli III miejsce, a trzeba dodać, że byli najmłodszymi uczestnikami konkursu i świetnie sobie radzili w rywalizacji z uczniami klas trzecich będzińskich szkół.
27 kwietnia w Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej w Sosnowcu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie informatycznym. Organizatorem kolejnej edycji Regionalnego Konkursu Informatycznego była Szkoła Podstawowa nr 6 w Sosnowcu. W szranki o tytuł "KOMPUTEROWEGO GURU 2018" stanęło 56 uczniów z 18 szkół podstawowych z regionu. Najwyższe laury, 1 miejsce i tytuł "Komputerowego Guru" otrzymał uczeń klasy 6a Norbert Stachowicz. Serdecznie gratulujemy!
27 kwietnia w Miasteczku Ruchu Drogowego na Dolnej Syberce odbył się egzamin na kartę rowerową. Uczestniczyła w nim bardzo liczna 61 osobowa grupa uczniów klas IV naszej szkoły. Wszyscy uczniowie zdali egzamin, zdobyli certyfikaty i karty rowerowe. Egzamin został zorganizowany przez Urząd Miejski, Policję i Szkołę Podstawową nr 10.
24 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się etap miejski Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju wzięło udział 8 zespołów ze szkół podstawowych i 2 zespoły ze szkół gimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali testy wiedzy z zakresu ruchu drogowego oraz pokonywali tor przeszkód składający się z sześciu elementów.
W klasyfikacji drużynowej w kategorii szkół podstawowych nasza szkoła zajęła 3 miejsce, w kategorii szkół gimnazjalnych nasze gimnazjum 1 miejsce.
Miło nam również oznajmić, że tytuł najlepszego rowerzysty zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjalnych uzyskali nasi uczniowie. Wośko Kamil z klasy 6b i Natan Tomaszewski z klasy 2c zostali uhonorowani dodatkowymi nagrodami.
Serdecznie gratulujemy.
26 kwietnia klasa 6a odwiedziła Szkolne Obserwatorium Astronomiczne przy Szkole Podstawowej nr 16 w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach przybliżających tematykę astronomii oraz astronautyki. Szóstoklasiści mieli możliwość obserwować Słońce przy użyciu teleskopu zwierciadlanego systemu Cassegraina o średnicy lustra 0,5 m (jest to największy teleskop w kraju zainstalowany w placówce oświatowej). Nie zabrakło również ciekawych doświadczeń, animacji, przepięknych fotografii. Pan Dariusz W. Nelle z ogromną pasją opowiadał o Wszechświecie, przedstawił nam historię oraz najnowsze osiągnięcia w dziedzinie kosmonautyki, wyczerpująco odpowiadał na nasze pytania.