Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Tutaj zdobędziesz wiedzę, odniesiesz sukces, poznasz przyjaciół

Szkoła Podstawowa nr 13

im. Huberta Wagnera w Będzinie

Większość z nas ma na skórze jakieś znamiona, pieprzyki. Zazwyczaj są to niegroźne zmiany skórne. Ale nie można tego powiedzieć o czerniaku, który jest nowotworem złośliwym skóry. O tym, jak go rozpoznać, możemy się dowiedzieć dzięki materiałom, które znajdują się pod linkiem
Organizatorem tej kampanii informacyjnej jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Czerniak jest nowotworem bardzo agresywnym, wrasta w głąb skóry i dostaje się do naczyń krwionośnych – w ten sposób, w ciągu zaledwie kilku miesięcy może zaatakować cały organizm i doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest jego wczesne zidentyfikowanie. Szczególną uwagę musimy zwrócić na:

  1. Asymetryczny kształt
  2. Brzegi - poszarpane
  3. Czerwony lub czarny i niejednolity kolor
  4. Duży rozmiar – powyżej 0,5 cm
  5. Ewolucja – nagłe, postępujące zmiany (powiększanie, unoszenie, swędzenie, krwawienie)

Copyright © 2020 SP 13 Będzin Admin iwoszu@wp.pl Rights Reserved.